Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum se procedeaza legal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum se procedeaza legal

Fisa postului poate fi completata cu atributii precizate doar in puncte distincte prin decizia directorului ? Se pot introduce astfel atributii care nu se incadreaza in felul muncii angajatului?
Potrivit art.40 alin.1lit.b si c C.mun., angajatorul este cel care stabileste atributiile salariatului si care poate da dispozitiile acestuia sub rezerva legalitatii acestuia.

Daca tot reveniti la acest subject, pe care l-ati mai abordat si in alte topicuri deschise de dvs., va intreb daca ati contestat in instanta decizia in cauza?

Nu, ce rost ar avea sa fac asta din moment ce raspunsul la intrebarea daca se pot adauga atributii prin decizie in mod legal este afirmativ. Conform art.40 din Codul muncii, dupa cum ziceti si dumneavoastra, se poate face acest lucru. Nu am timp si bani de pierdut pe la Tribunal, sanatatea mea este si asa destul de precara. Eu nu sunt apta din punct de vedere fizic si psihic sa execut 2 dintre noile atributiuni, dar angajatorul nu renunta la idee.
A constatat inaptitudinea dvs de a executa acele sarcini cineva abilitat sa o faca, sau este doar o "autoconstatare " ?
In primul rand a angajare nu a fost vorba de a avea nevoie de astfel de aptitudini, in al doilea rand cu timpul s-au adunat boli. Anul acesta nu s-a efectuat controlul anul periodic, sa zicem, inca. Oricum se va constata inaptitudinea mea in ducerea la bun sfarsit a respectivelor atributiuni in timp, dar atunci mi se va imputa mie caci nu reusesc sa imi indeplinesc atributiile din fisa postului. Exista si o lege 309/2006 parca a securitatii in munca, exista acolo si noxe..............si contraindicatii medicale pentru fiecare noxa, dar nimeni nu tine cont de ele. Deocamdata vreau sa constat daca se tine cont de Codul muncii, de obligativitatea de informare asupra atributiilor care vor fi schimbate..............sau daca este legal sa se treaca acestea in decizia in care nu exista motivare a introducerii acestora decat art.40 din Codul muncii.

Sfatuiti-ma dumneavoastra cum sa fac, va rog, sa apelez eu, din proprie initiativa la un medic de medicina muncii si in baza recomandarilor sale sa instiintez angajatorul?
goplanet, utilizator
Solutia ar fi contestarea acelei decizii si de ce nu sesizarea ITM-ului Control SSM.